AnasayfakapıTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

MARMARA BÖLGESİ-BÖLGENİN GENEL ÖZELLİKLERİ

YazarMesaj
inanc
tecrübeli üye
tecrübeli üye

Erkek Mesaj Sayısı : 32
İş/Hobiler : bilgisayar oynu
Lakap : ino

MesajKonu: MARMARA BÖLGESİ-BÖLGENİN GENEL ÖZELLİKLERİ   Ptsi Ocak 12, 2009 7:14 pm

BÖLGENIN GENEL ÖZELLIKLERI Marmara bölgesi yurdumu zun kuzey batisinda yer alir ve Marmara Denizini çevreler.Bölge Asya ve Avrupa Kitalari üzerindedir. Çanakkale ve Istanbul Bogazlari bu bölgede bulunur.Bölge genel olarak ovalik olup yüksekligi azdir.

BÖLGENIN DAGLARI: Daglar,Karadeniz Bölgesin de oldugu gibi çok yüksek ve devamli siralar halinde degildir.Baslica daglar. Yildiz daglari,Uludag ,Kaz dagi,Samanli Daglari,Alemdagi,Aydos dagi,Koru dagi,Kayis dagi

BÖLGENIN GÖLLERI: Terkos gölü,Büyük ve Küçük Çekmece gölleri,Iznik gölü,Sapanca gölü,Ulubat gölü,Manyas gölü dür

BÖLGENIN OVALARI: Ergene ovasi,Inegöl ovasi,Bursa ovasi,Balikesir ovasi,Adapazari ovasi,Yenisehir ovasi,Karacabey ovasi,Gönen Ovasi,Mustafa Kemalpasa ovasi

BÖLGENIN AKARSULARI: Bölgenin baslica akarsulari;Bölge sik bir akarsu agina sahiptir.Anadolu Yarimadasi nda akarsular güneyden kuzeye dogru akmaktadir.(sakarya simav gibi).Trakya yarimadsindakiler ise kuzeyden güneye dogru akmaktadir.(Meriç Ergene gibi)

BÖLGENIN IKLIMI: Bölge iklim bakimindan geçis bölgesindedir.Bölgenin Marmara,ve Ege kiyilarinda Akdeniz iklimi,Karadeniz kiyilarinda,Karadeniz iklimi Iç kisimlarda karasal iklimi görülür.Bölgede yillik yagis miktari 500-1000 mm arasin da degisir.En yagisli mevsim kistir.En az yagis ise yaz aylarinda görülür. Akdeniz ikliminin görüldügü Yerlerde makiler,bag bahçe ve zeytinlikler bulunur.Karadeniz kiyilarinda ormanlar iç kisimlarda seyrek agaçlara ve bozkirlara rastlanir.

BÖLGENIN YER ALTI KAYNAKLARI: Çikartilan madenler;Susurlukta bor minarelleri,Tekirdag ve Biga da linyit,Bursa Çanakkalede Krom,Bursa (uludagda)wolfram,Marmara Adasinda mermer çikartilir. Bölgede Besin,ilaç,iplik,dokuma,çimento,cam,porselen,otomobil,madeni esya,kimyasal madde fabrikalari mevcuttur.

BÖLGEDE TURIZM: Bölge ayni zamanda tarihi ve turistik bölgemizdir. Istanbul;Bizans Imparatorlu gu Osmanli Imparatorlugu nun baskenti birçok tarihi ese

NOT:
Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin, öğretmenlerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde dosyanın siteden kaldırılması için dosya adını iletişim sayfamızdan bize iletebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Kullanıcı profilini gör http://yarennet.yetkin-forum.com/

MARMARA BÖLGESİ-BÖLGENİN GENEL ÖZELLİKLERİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Forumun Genel İstatistikleri ?
» Forumun genel kuralları
» Forumun Genel Staff'ı
» Rutbelerin genel olarak gorevleri nelerdir?
» Yardım Genel Moderatör Gif Url İstiyorum